המשפט הישראלי כולל בתוכו שלושה תחומי משפט עיקריים: משפט חוקתי, משפט פלילי ומשפט אזרחי, כאשר תחום המשפט המסחרי מהווה חלק מתחום המשפט האזרחי. תחום המשפט המסחרי חולש על מגוון רחב של תחומי דין כגון: דיני חוזים, דיני קניין רוחני וזכויות יוצרים, דיני תאגידים וחברות, דיני סחר וצרכנות, דיני ביטוח, דיני ניירות ערך ועוד.

אם כך, מיהו עורך דין מסחרי?

עורך דין מסחרי הוא למעשה משפטן העוסק ומתמחה בכל הנושאים הקשורים באופן ישיר או עקיף לתחומי הדין המסחרי המופיעים לעיל, כאשר בכל הנוגע לשאלה המופיעה בכותרת העמוד: מה תפקידו של עורך דין מסחרי, אז התשובה טמונה בהיקף השירותים המשפטיים המוצעים לכם על ידי עו"ד מסחרי, וביניהם:

  • שירותי ייצוג וייעוץ משפטי לתאגידים וחברות
  • שירותי ייעוץ ולווי משפטי בכל הנוגע לדיני חוזים והסכים
  • שירותי ייעוץ משפטי בסוגיות הקשורות לעניין קניין רוחני וזכויות יוצרים
  • שירותי ייצוג משפטי בנושאי רגולציה
  • שירותי ליטיגציה לצרכי ניהול ערכאות משפטיות בתחום המשפט המסחרי
  • שירותי ייעוץ וליווי משפטי לניהול עסקאות רכישה ומיזוגים
  • ושירותים משפטיים נוספים החולשים למעשה על כל ההיבטים הנלווים לתחום המשפט המסחרי.

מה תפקידו על עורך דין מסחרי בהתאם לתחומי הדין השונים? 

עורך דין מסחרי מייעץ, מייצג ומלווה את לקוחותיו בהתאם לכל עניין משפטי המונח לפניהם בהקשר של תחומי דין כאלו ואחרים הקשורים באופן ישיר או עקיף לתחום המשפט המסחרי. על מנת להבין טוב יותר מה תפקידו של עורך דין מסחרי, ריכזנו עבורכם רשימה של פעולות משפטיות התקיימות על ידי עו"ד מסחרי בהתאם לתחומי הדין השונים:

  • דיני תאגידים – בתחום זה עורך הדין אמון בין היתר על הליכי הקמה ורישום של חברות ותאגידים, הסדרת היחסים בין מנהלי החברות לבעלי המניות ובין מנהלי החברות לעובדיהם. כמו כן, עורך הדין אמון על תהליכי מיזוג/רכישת חברות ועל תהליכי פירוק חברות.
  • דיני חוזים – בתחום זה עורך הדין אמון על ניסוח הסכמים מסחריים מכל סוג, לרבות, הסכמי ייצור, הסכמי מסחר, חוזי העסקה וכדומה.
  • דיני קניין רוחני וזכויות יוצרים – בתחום זה עורך הדין אמון בין היתר על רישום סימנים מסחריים וזכויות יוצרים, ניהול תביעות משפטיות שעניינן הפרת זכויות יוצרים וקניין רוחני וכדומה.

ותחומי אחריות נוספים המתייחסים לכל אחד מתחומי הדין הנלווים לתחום המשפט המסחרי.

חשוב לציין שהמשפט המסחרי מסייע לאנשי עסקים להסדיר באופן חוקי כל סוגיה משפטית הקשורה לניהול עסקיהם באופן ישיר או עקיף, כאשר התשובה המדויקת ביותר לשאלה מה תפקידו של עורך דין מסחרי היא: הגנה משפטית על כל האינטרסים המסחריים של לקוחותיו בהתאם לאפשרויות החוקתיות.

מחפשים אחר משרד עורכי דין המתמחה בתחום המשפט המסחרי? זה הזמן להיחשף לשירותים המשפטיים המוצעים לכם במשרד עוה"ד הראל פלג, המתמחה בתחום האזרחי – מסחרי בדגש על ניסוח ומעבר על הסכמים וחוזים.

מאמרים קשורים

ליווי משפטי לעסקים

ניהול עסק בימינו מצריך קבלת סיוע ממגוון רחב של אנשי מקצוע מובילים בתחומם וביניהם: רואי חשבון, יועצים פיננסיים, אנשי שיווק