פשרה מתארת תהליך של גישור והשגת הסכם בין שני צדדים או יותר במהלך סכסוך תוך שימוש בתקשורת וקבלה הדדית של תנאים. הסכם פשרה טומן בתוכו לרוב ויתור על רצונות או מטרות.

הסכם פשרה במסגרת סכסוך משפטי יכולה להתרחש לפני תחילת נקיטת הליך משפטי נגד או במהלך הליך המשפטי לאחר שהוגשה התביעה לבית המשפט. כמו כן, בהסכם פשרה שנערך במסגרת משפטית הצדדים למעשה מוותרים על חלק מהטענות זה נגד זה ומקבלים על עצמם הסכמות ותנאים שנקבעו במשותף כאשר לאחריה אף אחד לא יוכל לטעון נגד אחד השני והסכסוך יגיע לקיצו. הליך הפשרה הוא לרוב משתלם לשני הצדדים ומגיע כהסכמה משותפת בין הצדדים ובכך חוסכים הצדדים את עלויות המשפט הגבוהות ואת הזמן היקר.

באיזה מקרים יש צורך בהסכם פשרה:

"במקום שיש משפט אין שלום"– יסודה של פשרה מגיע מהסכמה משותפת של שני הצדדים לסיים את הסכסוך בניהם ולהגיע לעמק השווה, כמו בכל משא ומתן אף אחד מהצדדים לא יסכים לוותר על חלקו ועל טענותיו מבלי לקבל תמורה לכך ולכן הסכמה של בעלי הדין על פשרה הוגנת לכל הצדדים תביא לסיום הסכסוך והימנעות מהגעה לבית משפט ומעלויות משפטיות כבדות הנלוות אליו.

כוונת זדון ורשלנות – במידה ובסכסוך בין הצדדים לא הייתה כוונת זדון או רשלנות המסכנת חיים, פוגעת בביטחון התובע או פוגעת באיכות חייו באופן בלתי הפיך לשני הצד להגיע לפשרה ולסיים את הסכסוך בין הצדדים לפני הגעה לבית משפט ולהימנע מהוצאות משפטיות וכן מהזמן הנדרש לניהול מהלך המשפט.


היבט כלכלי– עלויות משפטית יכולות להגיע לסכומים גבוהים, הוצאות משפטיות כגון הוצאות שכר בטלה(תשלום על זמנם של אנשים פרטים למען עניינים ציבורים), אגרות בית משפט שונות, שכר של מומחים, דמי נסיעה ובמידת הצורך אף דמי לינה, הוצאות משרדיות, הוצאות על דואר רשום וכן כל הוצאה של בעל הדין הרלוונטית לניהול המשפט. בעלי הדין צריכים לקחת בחשבון כי במידה וישפטו נגדם יוכל הצד המנצח לדרוש את סכומי ההוצאות המשפטיות הכוללות בנוסף לדבר הדין הניתן על ידי השופט.

הסכם פשרה אצל עורך דין הראל פלג

משרדו של עורך דין חוזים הראל פלג מספק ליווי וייעוץ משפטי בנוגע אל פשרות עבור ארגונים וחברות והכנת הסכמי פשרה תוך מענה מדויק לכל הצדדים והתחשבות מלאה באינטרסים שלך. אם אתם מחפשים להגיע לפשרה אנו מזמינים אתכם לפנות לעו"ד הראל פלג וליהנות משירות מקצועי, אמין ואישי.

לפגישת ייעוץ ללא עלות צרו קשר: