ניסוח ועריכה של הסכמים משפטיים מהווה חלק בלתי נפרד מפעילותה העסקית של כל חברה מסחרית, כאשר כל אחד מההסכמים החוזיים עליהם חתומים בעלי החברה, נועד למטרות הסדרה משפטית בין בעלי החברה לצד השני החתום על גבי ההסכם, וזאת בהתאם לאופי וסוג ההסכם. אחד מההסכמים הנחוצים ביותר בכל חברה בה שותפים מספר בעלי מניות הוא הסכם בין בעלי מניות שמטרתו הסדרת היחסים בין בעלי המניות בברה ופעילות החברה.

מהם הנושאים המרכזיים המוסדרים באמצעות הסכם בין בעלי חברות?

בכל הסכם הנערך בין מספר בעלי מניות בחברה, מושם דגש משפטי על מספר נושאים מרכזיים המהווים את ליבת ההסכם וביניהם:

  • הגדרת מערכת היחסים בין בעלי המניות לבין עצמם – הגדרת בעלי התפקידים בחברה, החלטה בנוגע לזכות חתימה, הגדרת הרוב הנדרש לצורך קבלת החלטות עסקיות, הסדרת התהליך למכירת המניות על ידי אחד מבעלי המניות המעוניין לעשות כן, אופן חלוקת הכספים בין בעלי המניות בעת פירוק החברה וכדומה.
  • אופן פעילות החברה – הגדרת אופן קבלת ההחלטות בחברה באמצעות הדירקטוריון, הגדרת מטרות החברה ואופן קבלת ההחלטות בחברה וכדומה.

ונושאים נוספים הקשורים להחזקת מניות כגון: הגדרת פרק הזמן בו חל איסור על בעל המניות להעביר את מניותיו, זכות קדימה הניתנת לבעלי המניות בחברה ונושאים נוספים.

עריכת הסכם מניות – מה חשוב לדעת?

בדומה לכל הסכם מסחרי אחר הנערך עבור בעלי החברה, גם הסכם בין בעלי מניות חייב להיות מנוסח וערוך על ידי עורך דין מנוסה המתמחה בתחום דיני חוזים. עריכת ההסכם יכולה להיעשות בין מספר אנשים המחזיקים במניות החברה, ואין זה משנה אם מדובר בבעלי מניות קיימים או עתידיים העתידים להצטרף לשורות החברה בשלב כזה או אחר של פעילותה המסחרית. קיומו של ההסכם נחוצה לצורך יצירת מנגנוני הגנה משפטית המוקנית לכל אחד מהחתומים על ההסכם, וכל זאת על מנת למנוע סכסוכים עסקיים בין בעלי המניות לאורך כל הדרך. חשוב לציין שעריכתו ועיגונו של הסכם המניות, יכול לסייע במידה ניכרת להצלחת החברה וזאת לנוכח העובדה שעצם קיומו של ההסכם מהווה את הבסיס לשותפות בין בעלי המניות.

רוצים לדעת יותר על חשיבותו של הסכם בין בעלי מניות ואופן עריכתו וניסוחו? אתם מוזמנים ליצור קשר עוד היום עם נציגי משרד עורכי הדין הראל פלג, המתמחה בנושא דיני חוזים והסכמים מסחריים, ולהבטיח לעצמכם שירותי ייעוץ משפטי בנושא. לפרטים ותיאום פגישת ייעוץ לחצו כאן.

מאמרים קשורים

מה תפקידו של עורך דין מסחרי?

המשפט הישראלי כולל בתוכו שלושה תחומי משפט עיקריים: משפט חוקתי, משפט פלילי ומשפט אזרחי, כאשר תחום המשפט המסחרי מהווה חלק