אם אתם בדרך לפתוח חברה חדשה, חשוב שתדעו שיש צורך בחתימת מסמכים שונים בטרם פתיחת החברה. מסמכים אלה כוללים: בקשה לרישום חברה, תקנון חברה, הצהרת בעלי מניות ודירקטורים וכן מסמכים שונים אשר מחייבים להיעזר בשירותי עורך דין פתיחת חברה וזאת על מנת לאמת את זהותם של החותמים על מסמכי פתיחת החברה.

מה כולל הליך פתיחת חברה?

הליך פתיחת חברה כולל אגרת פתיחת חברות אשר מתעדכנת מדי שנה אותה ניתן לבצע דרך המערכת המקוונת. מעבר לכך, יש לקבוע את היתר שם החברה שהכולל שני שמות חלופיים למקרה שלחברה יש שם דומה, זהות בעלי המניות וחלוקת המנויות ביניהם, זהות הדירקטורים הראשונים, הון רשום ומונפק, כתובת, הגבלת אחריות בעלי המניות ועוד.

הליך זה אורך בין יומיים לשלושה בממוצע ולאחר שהמסמכים של פתיחת החברה מוגשים לרשם החברות, הם נבדקים ע"י המחלקה משפטית של רשם החברות ואז נבחן שם החברה ומונפקת תעודת התאגדות או תעודת רישום החברה. לאורך כל תהליך זה, חשוב שיהיה לצדכם עורך דין פתיחת חברה שיעזור לכם בכל הפעולות הדרושות לפתיחת החברה.

למה כדאי לכם להיעזר בשירותי עורך דין פתיחת חברה?

רגע לפני שאתם פותחים עסק חדש או עוברים לעסק מורשה או בע"מ, אתם חייבים לחתום על ניירת רבה שעדיף שעורך דין פתיחת חברה יעזור לכם בכך. עו"ד פתיחת חברה, עו"ד גיא פלג, הינו משרד בוטיק של איש אחד אשר נותן שירותי ייעוץ והדרכה למגוון נרחב של עסקים בהתאמה אישית תוך כדי שמירה על האינטרסים של הלקוח. לכן אם אתם צריכים עזרה בכל תהליך פתיחת העסק תוכלו להיעזר בשירותי עורך דין פתיחת חברה הראל פלג שישמח לתת לכם עזרה ואוזן קשבת לכל הצרכים האישיים שלכם.

עורך דין פתיחת חברה חותם חתימה נוטריונית על הסכם שנחתם בין שני צדדים

אילו שירותים כוללים בוטיק משרד עו"ד הראל פלג?

במשרד עו"ד הראל פלג, עורך דין פתיחת חברה תמצאו את השירותים הבאים:

  • בדיקה ברשם החברות של שם החברה אשר הוצע ואישור שם החברה,
  • עריכת מסמכים והחתמת הלקוח על תצהירים נדרשים ומסמכים שונים,
  • הכנה ועריכה של תקנון החברה,
  • המצאת מסמכים למשרדי רשם החברות,
  • קבלת תעודת התאגדות של החברה החדשה והמצאתה ללקוח.

החלטתם להקים חברה או לשנות שמה של חברה רשומה שבבעלותכם וכעת אתם מתלבטים כיצד לקרוא לחברה?

במאמר זה ריכזתי עבורכם את כלל השיקולים המנחים את רשם החברות בבואו לאשר שם לחברה שבהקמה והמבוססים בין היתר על המדריך שנכתב ופורסם על ידי רשם החברות.

בעת רישום חברה או בקשה לשינוי שם של חברה רשומה יש להגיש שלושה שמות לבחינת רשם החברות.

כשרשם החברות מקבל את השמות המוצעים קיימים מספר פרמטרים המנחים אותו באישור השם במצטבר:

  1. השם המוצע אינו נוגד את הוראות הדין – כלומר אין סעיף בחוק או בדין האוסר על שימוש בשם מסויים;

לדוגמא שימוש במילה "ביטוח" או מילה נגזרת מחייבת היתר מאת המפקח על הביטוח. כמו כן, בכדי להשתמש במילים העוסקות בתחום הבריאות, כגון תזונאי, פיזיוטרפיסת, מרפא בעיסוק וכד' יש להוסיף סעיף בתקנון החברה כי כל בעלי התפקידים אשר יועסקו בחברה החדשה יהיו בעלי תעודות רלוונטיות כמתבקש.

על חברות מסוג מיוחד, כמו חברת רואי חשבון, חברת עורכי דין, או חברת חקירות פרטית לעמוד בכללים שנקבעו בחוק הספציפי לכל אחת מהן.

ככלל חברה לא תרשם עם שם המרמז על קשר עם המדינה או אוצר המדינה או הזהה לסימן מסחר הרשום במאגר סימני המסחר בישראל.

  1. השם המוצע אינו מטעה – כלומר השם המוצע אינו דומה עד לכדי הטעיתו של האדם הסביר לשם של חברה קיימת רשומה בישראל

על פי הפסיקה נקבע "מבחן המשולש" לפיו ההשוואה עם החברה הרשומה תעשה על פי המראה, הצליל וסוג הסחורה שמספקות החברה בהקמה וזו הרשומה (לרבות חוג הלקוחות אליהן הן פונות החברות).  

בחינת השמות הדומים נעשית על בסיס דמיון לכל סוג של תאגיד הקיים בישראל (או בפירוק / חיסול), לרבות שותפויות, עמותות וכד' כלומר אם קיימת שותפות בשם "אביב הובלות, שותפות מוגבלת" לא יאושר לרישום השם "אביב הובלות בע"מ".

הרשם לא יאשר שם של חברה הכולל שנה שאינה שנת ייסוד החברה העלול להטעות את הציבור. לדוגמא: בשנת 2020 לא יאושר לרישום השם "אביב הובלות 2010 בע"מ." 

הרשם לא יאשר שם של חברה אשר דומה או מטעה ככל שישנו דמיון במראה הוויזואלי או שצלילו דומה בעת הגיית השם.

ככל שמדובר בתחומי עיסוק קרובים יותר, הנטייה תהיה לא לאשר שמות דומים, לדוגמא אם קיימת חברה בשם "איריס מסחר בינלאומי בע"מ הרשם ככל הנראה יסרב לרשום חברה בשם "איריס מסחר גלובלי בע"מ.

הרשם לא יאשר שם של חברה אשר המילה דומה לשם של חברה רשומה, כגון "איריס השקעות בע"מ" אם קיימת חברה בשם "איריס אינווסטמנטס בע"מ".

  1. השם המוצע אינו נוגד את תקנת הציבור או פוגע ברגשות הציבור;

הפסיקה קבעה כי המושג פגיעה ב"רגשות ציבור" תלוי בנסיבות המקרה, יש לבחון באם המילה ופירושה עלולים לפגוע בציבור או האדם מהשורה. לדוגמא השם "סולם יעקב בע"מ" עלול לפגוע ברגשות הציבור או ציבור מסויים.

  1. רשם החברות בוחן את התרגום (מעברית לאנגלית), הצורה והתווים של השם המוצע.

הרשם לא יאשר שם המכיל אותיות בעברית ובאנגלית גם יחד, לדוגמא מוכרים וקוניM בע"מ".

השם המוצע בעברית יותאם במלואו (בתרגום פונטי או מילולי) לשפה האנגלית (ולהיפך), לדוגמא ניתן לתרגם את השם כוכב הן לSTAR  (מילולי) והן ל KOCHAV  (בתרגום פונטי). במידה ובוחרים בתרגום מילולי, התרגום יהיה מדוייק. 

לסיכום

בטרם תציעו לרשם החברות של מסויים לחברה אותה אתם מעוניינים להקים, אנא חפשו במאגר החברות האם קיימות חברות עם שם דומה לזה אותו אתם מציעים.

אם בכל זאת חשוב לכם שם של חברה הדומה לחברה רשומה בישראל, ניתן להגיש בקשה לרשם הכוללת את הסכמה פורמאלית של החברה הקיימת על דף מכתבים של החברה חתום על ידי מורשה החתימה של החברה הקיימת.

תמיד יש לזכור את המלצת רשם החברות "שם ייחודי יירשם ביעילות ובמהירות".

לתיאום פגישת ייעוץ צרו קשר: